Формула 1 се враќа на старата адреса (ВИДЕО)

Формула 1 шампионатот во следната сезона ќе биде побогат за трката за ГН на Холандија. Прочуената патека „Зандфорт“ ќе биде местото каде што најдобрите автомобилисти во светот, ќе се соочат во „најбрзиот циркус“, соопштија организаторите на ГН на Холандија.

Големата награда на Холандија последен пат е возена во 1985 година, а на трката победи легендарниот фински возач Ники Лауда. Организаторите соопштија дека проектот за реновираање на патеката ќе чини околу 40 милиони евра.

 

Се вчитува...