Голеада во Неапол и два пресврти за победа на Аталанта, Елмас играше цел меч (ВИДЕО)

Интересен, возбудлив и крајно неизвесен натпревар се одигра вечерва во Неапол, кој заврши со победа на Аталанта над Наполи со 2:3. Дуел со два пресврти, со многу динамика, темпо, со многу шанси, на крај со „хепи-енд“ за гостинскиот тим.

Аталанта поведе со голот на Малиновски во 7. минута. Израмни Зиелински во 40. минута. Мертенс во 47. минута донесе пресврт за Наполи и водство. Демирал во 66. минута израмни, за Фројлер во 71. минута направи уште еден пресврт за водство на 2-3.

До крајто на мечот шанси имаше Наполи да се спаси од пораз, меѓу нив прилика и Елмас, но не го најде патот до голот. Македонскиот интернационалец го одигра целиот меч.

Наполи со овој пораз го загуби првото место, кое сега му припаѓа на Милан.