Гвардиола ја има најглупавата изјава во историјата – Јунајтед и Арсенал порано трошеа многу пари и затоа освојуваа трофеи… Истото го правиме ние сега

Пеп Гвардиола некако се почувствува навреден поради тоа што цел свет го напаѓа дека Манчестер Сити троши и премногу пари за фудбалери. Искусниот стратег поради тоа што се најде во небрано почна да дава и во најмала рака „смешни“ изјави велејќи дека и Јунајтед и Арсенал трошеле многу пари на времето кога освојувале трофеи.

„Пред многу години Јунајтед и Арсенал трошеа многу повеќе пари од другите и освојуваа титули. Се сеќавате на тоа? Сега Сити не смее да го прави тоа бидејќи тие немаат сопственици како нас. Шеикот Мансур сака да вложува пари и не гледам каков проблем има тука“, изјави Гвардиола. 

Многу добро е познато дека Арсен Венгер беше многу обвинуван од навивачите на Арсенал поради големото штедење, а ништо подобар не беше ниту Сер Алекс Фергусон, кој знаеше и те како да се ценка пред да купи некој фудбалер. Од друга страна и покрај тоа што го имаше најскапиот тим кој настапил во историјата на Премиер-лигата, Манчестер Сити загуби во првото коло од Тотенхем со 1-0.

Се вчитува...