„Гвардиола се чудеше кога Баерн го продаде Крос на Реал“

Тони Крос во 2014 година од Баерн Минхен се пресели во Реал Мадрид. Сумата која „Баварците“ ја добија за овој трансфер беше помеѓу 24 и 30 милиони евра. Крос сега е легенда на „кралевите“, освои се што можеше да се освои со шпанскиот тим.

Тогаш тренер на Баерн беше Пеп Гвардиола, а извор близок до клубот од Минхен јавува дека шпанскиот тренер бил изненаден од одлуката да го продаде играчот од средниот ред.

„Пеп Гвардиола беше изненаден и шокиран од одлуката на Баерн Минхен да го продаде Реал Мадрид“, вели изворот.

Крос пред Баерн Минхен, играше во Баер Леверкузен. Играчот од средниот ред во Минхен имаше прекрасна асистенција до Винициус, со кој Реал го отвори резултатот. Мечот заврши 2-2, и патникот во финалето ќе се решава на реваншот во Мадрид.

Се вчитува...