Халилхоџиќ: Сите сакаат да добијам отказ, не можам повеќе да го издржам ова

Со недели се шпекулира дали Вахид Халилхоџиќ ќе го води Мароко на Светското првенство во Катар. Мароко таму е во група со Хрватска, Белгија и Канада. Да потсетиме, Халилхоџиќ претходно од националниот тим ги исфрли Хаким Зиех, Амине Харит и Нусаир Мазрауи, а сега челниците на Федерацијата бараат враќање на најголемите ѕвезди во националниот тим.

Марокански „Спорт 360“, наведува и дека назначувањето на португалскиот тренер Андреа Вилаш Боаш е подготвено доколку Халилхоџиќ не одговори позитивно на овој ултиматум.

„Јас сум предмет на кампања на критики и наместо да зборуваат за мојот настап и успех, тие зборуваат за моето отпуштање. Не можам повеќе да ја поднесам оваа ситуација. Во моментов сум во мојата канцеларија, работам и не обрнувам внимание на она што се случува околу мене. Ми требаше пауза, јас сум под голем притисок во последно време и мислам дека заслужив малку одмор по сето она што го постигнав со Мароко“, изјави Халилхоџиќ за весникот „Кора“.

Се вчитува...