Хамилтон: Ќе ја одбранам Ф1 титулата додека се борам против расизмот

Луис Хамилтон вели дека е фокусиран на освојување на нова Ф1 титула и дека тоа ќе го направи паралелно со борбата против расизмот во која е исклучително активен. Возачите во Ф1 го изразија јасниот став против расната дискриминација на воведната трка од првнеството во Австрија.

„Немам чувство дека треба да се ре-фокусирам. Имав добра трка. Морам да бидам подобар, но не е точно дека вниманието ми беше на друга страна. Фокусиран сум на двете работи, се обидувам да триумфирам во шампионатот, а истовремено и да се борам за еднакви права“ – изјави Хамилтон.

Пилотот на Мерцедес имаше бурен викенд на австриското гран-при и заврши на четвртото место. Победник беше неговиот тимски партнер Валтери Ботас.

Се вчитува...