„Хет-трик“ на Гризман за карта за ЛШ за Атлетико Мадрид (ВИДЕО)

Фудбалерите на Атлетико Мадрид го осигураа местото во Лигата на шампионите следната сезона откако вечерва славеа на гостувањето кај Хетафе со 0-3 во меч од 36. коло во шпанската Ла лига.

Дефинитивно натпреварот го одбележа францускиот репрезентативец Антоан Гризман кој постигна хет-трик. Французинот резултатот го отвори во 27. минута, додека во 42. зголеми на 0-2. Својот трет погодок за конечни 0-3 го постигна во 51. минута.

Getafe 0 – [2] Atletico Madrid – Antoine Griezmann 45′
byu/etclassico insoccer

Селта Виго стигна до голема победа во битката за опстанок на домашен терен против Атлеик Билбао со 2-1. За гостите недволно беше и тоа што поведоа со 0-1 со погодокот од корнер на Беренгуер во 23. минута. Домаќините израмнија на 1-1 преку Сведберг во 68. минута, додека конечните 2-1 беа дело на Алварез во 71. минута.

RC Celta de Vigo 0 – [1] Athletic Club – 23′ – Álex Berenguer’s olympic goal
byu/er__primo__der__rafa insoccer

 

Standings provided by Sofascore

 

Се вчитува...