Хет-трик на Никлас Фалкруг за пресврт триумф на Хановер… (видео)

Екипите на Аугсбург, Штутгарт и Хановер славеа победи во попладневните натпревари од 18. коло во германската Бундеслига.

Аугсубург пред своите навивачи славеше со 1-0 против Хамбургер, благодарение на голот на Јужнокореецот Ку Ја-Чеол, а Штутгарт со истиот резултат, со автоголот на Штарк, ја победи Херта.

Во најефикасниот меч, Хановер беше подобар од Мајнц победувајќи со 3-2 со хет-трикот на Никлас Фалкруг. Мајнц имаа о-2 до 33. минута, но потоа следеа три гола на Фалкруг, два во првото и еден во второто полувреме, за конечна победа.

Ајнтрахт Франкфурт пропушти можност за триумф против Фрајбург. И покрај водството по првото полувреме со голот на Халер, во вториот дел гостите со голот на Кох во 51. минута дојдоа до конечните 1-1.

РЕЗУЛТАТИ – 18. КОЛО

Аугсбург – Хамбургер 1-0

Ајнтрахт Ф. – Фрајбург 1-1

Хановер – Мајнц 3-2

Штутгарт – Херта 1-0

Вердер – Хофенхајм 1-1

Лајпциг – Шалке 04 (18:30 ч.)

ТАБЕЛА: Баерн Минхен 44 бода, Шалке (-1) 30, Борусија Д.(-1) 28, Баер Л. 28, Лајпциг(-1) 28, Борусија М.(-1) 28, Хофенхајм 27,…

 

Се вчитува...