Иско даде зелено светло за трансфер во Италија: Реал Мадрид чека понуда од Милан

Играчот за врска на Реал Мадрид, Иско, дал зелено светло за трансфер во Италија. Сега на потег се челниците на Милан, од нив се чека официјална понуда до Реал Мадрид, а овој трансфер треба да биде реализиран во зимскиот трансфер период.

Во исто време, Иско не сака да игра под водство на главниот тренер на Евертон, Рафа Бенитез. Можноста за продолжување на кариерата во Шпанија исто така не е вклучена во плановите на Иско. Беше објавено дека Рафаел Бенитез е лично заинтересиран за играчот. Евертон размислува за трансфер на Шпанецот бидејќи смета дека е потенцијална замена за Хамес Родригез, кој претходно го напушти тимот и се пресели во катарскиот Ал Рајан.

Договорот на Иско со Реал Мадрид е до јуни 2022 година, па затоа Реал Мадрид е подготвен да го пуштат Шпанецот во јануари, бидејќи очекуваат да заработат пари од продажбата на играчот. Неговата пазарна цена во моментов се проценува на 18 милиони евра.

Се вчитува...