Италија со неверојатна серија од 12-0 во последните три минути ја „скрши“ Германија

Кошаркарите на Италија триумфално ја завршија првата дерби пресметка на олимпискиот турнир во Токио славејќи во драматичен натпревар против Германија со

Германците речиси 36 минути имаа комплетна контрола на играта и резултатот одржувајќи постојано предност во однос на Италија, но во последните минути проработеа Николо Мели и Галинари кои со наизменични поени и асистенции, од 82-80 за Германија на четири минути пред крајот дојдоа во финишот и до убедлива победа од 82-92.

Фонтекио со 20 поени беше најефикасниот кај Италијанците, Галинари и Тонут заврши со по 18 поени, а Мели запиша 13 поени. Кај Германија, Маодо Ло се издвои со 24 поени но не успеа да помогне на крајот да се избегне поразот.

Во првиот денешен меч на кошаркарскиот турнир Чешка славеше против Иран со 84-78.

Се вчитува...