Изненадување: Препелич и Цедевита Олимпија ја прекинаа соработката

АБА лигашот кој настапува и во Еврокупот, Цедевита Олимпија пред помалку од два месеци стигна до големо засилување анагажирајќи го репрезентативецот на Словенија Клемен Препелич на двомесечен договор, а и покрај тоа што очекувањата беа дека соработката ќе продолжи до крајот на сезоната, денеска беше објавен раскин на договорот.

Искусниот бек забележа просек од 16 поени и 9 асистенции во Еврокупот, односно 14 поени и 8 асистенции во шест настапи во АБА лигата, а беше и клучен за големата победа на љубљанскиот тим над Партизан.

Препелич во богатата кариера настапуваше за Марибор, Хелиос, Олимпија, Банвит, Олденбург, Лимонж, Метрополитанс, Реал Мадрид, Хувентуд и Валенсија.

Негов нов клуб ќе биде турски Галатасарај, со кого одличниот шутер потпиша договор до крајот на оваа сезона.

 

Се вчитува...