Јамал: Не ме споредувајте со Меси, тој е најдобриот фудбалер во историјата

Најмладиот фудбалер кој играл на едно Европско првенство, Ламин Јамал кој на 13. јули ќе наполни 17 години поради тоа што игра на десната крилна позиција како левоног беше спореден до легендарниот Лионел Меси па и самиот проговоре за споредбата.

Според младиот Шпанец кој и самиот настапува за Барселона ваквата споредба е недолична, а се надева дека во кариерата би остварил барем половина од успехот на Меси.

„Меси е најдобриот фудбалер во историјата и фактот дека не споредуваат е неверојатен, но не е на место. Никој не може да се посреди со него, а не па јас кој само што започнав. Се надевам дека ќе остварам пола од работите кои тој ги оствари во кариерата“, вели скромниот Јамал.

Се вчитува...