Јунајтед на „мускули“ до победа над Лутон, Арсенал сигурен (ВИДЕО)

Манчестер Јунајтед дојде до минимална, но вредна победа во дуелот против Лутон на свој терен. Иако промаши неколку добри шанси, сепак, на крајот „Црвените ѓаволи“ успеаја да дојдат до важни три бода.

Стрелец на единствениот гол беше Виктор Линделоф во 59. минута. Манчестер имаше уште неколку шанси, но стрелците не беа расположение особено Рашфорд. Згора на тоа да бидат проблемите поголеми, поради повреда Хојлунд предвреме го заврши натпреварот.

Арсенал стигна до победа во дуелот со Барнли со 3-1, и така го задржа чекорот со водечките.

„Топчиите“ уште по првиот дел имаа предност од 1-0, со голот на Тросар во судиското надополнување. „Шок“ на Емирати донесе Браунхил кој во 54. минута ги израмни резултатот.

Гостинската радост не траеше повеќе од три минути, откако Салиба успеа да го врати домашниот тим во предност. Зинченко во 74. минута донесе 3-1, и ја запечати победата на својот тим.

Кристал Палас и Евертон го одиграа најдобриот натпревар ова попладне, во кое Евертон после три водства стигнаа до трите бода. Миколенко уште во 1. минута го донесе Евертон во предност, а Езе израмни од пенал во 5. минута. Дукуре во 49. минута за нова предност на Евертон, а Едуар во 73. минута донесе ново израмнување. Третото водство и конечно победата на Евертон ја донесе голот на Геје во 86. минута од средбата.

Standings provided by Sofascore

Се вчитува...