Јунајтед со „самба“ го наполни голот на Ридинг (ВИДЕО)

Манчестер јунајтед на крилата на бразилскиот двоец Касемиро/Фред се пласираше во осминафиналето во најстаротот клупско фудбалско натпреварување ФА купот откако вечерва славеше на домашен терен со убедливи 3-0.

Откако по првото полувреме мируваа мрежите, домаќините стигнаа до водство од 1-0 со голот на Касемиро во 54. минута. Само четири минути подоцна беше 2-0 со вториот гол на поранешниот фудбалер на Реал Мадрид. Вториот Бразилец во редовите на „црвените-ѓаволи“ донесе водство од 3-0 во 67. минута. До крајот гостите преку Мбенге во 72. минута успеаја само да го ублажат поразот на 3-1.

За издвојување е и црвениот картон за Енди Керол во 65. минута кој на безобразен начин стартуваше над Касемиро.