Капинковски: Кога го презедов Пелистер бевме претпоследни со 12 бода, а потоа освоивме 30 бода

Во последното коло од домашниот шампионат Пелистер и Беласица во натпревар чисто за престиж денеска во Битола, откако Пелистер веќе обезбеди опстанок а Беласица следната сезона се сели во Втората лига.

Пелистер под водство на Димитар Капинковски доживеа вистинска пролет, повеќе од успешно минувајќи ја полусезоната како најава и за далеку подобра следна сезона.

„Кога го презедов Пелистер бевме претпоследни и само со дванаесет бода. Во овој период освоивме 30 бода, па ако го погледнеме ефектот само во вториот дел на сезоната тогаш сме некаде на второ-трето место. Имаме голем напредок во бодовно салдо и обезбедивме опстанок без бараж на две кола до крајот, што ни беше единствена цел. Сега без никаков притисок ќе го играме и натпреварот со Беласица. Сакаме да одиграме допадливо, како и досега, со доста голови и позитивна атмосфера за крај на сезоната“ – вели Капинковски.

Пелистер има седум победи од исто толку домашни натпревари оваа пролет. Желбата е со три бода против Беласица да се заокружи сезоната.

ПРВА ЛИГА – 33. КОЛО (денеска, 16 ч.)

Битола: ПЕЛИСТЕР – БЕЛАСИЦА

Кратово: СИЛЕКС – СТРУГА ТЛ

Скопје: ВАРДАР – МАКЕДОНИЈА ЃП

Тетово: ШКЕНДИЈА – ШКУПИ

Гостивар: РЕНОВА – РАБОТНИЧКИ

Струмица: АК. ПАНДЕВ – БОРЕЦ

Се вчитува...