Ќатип Османи: Ќе биде тешка битка за опстанок, шест екипи се на бодовна разлика од само осум бода

Ренова далеку под очекувањата ја почна втората етапа во Првата македонска фудбалска лига. Со два порази во воведните кола, најпрво од Беласица во Тетово а денеска и од Пелистер во Битола, шефот на стручниот штаб на „гипсарите“, Ќатип Османи сигурно не може да биде задоволен.

„Честитки на екипата на Пелистер за победата. Индивидуалните грешки кои се покажаа и на првиот натпревар со Беласица, а сега се повторија и против Пелистер, пресудија за победникот на дуелот. Мислам дека на моменти одигравме онака како што се договоривме, посебно во првото полувреме, но во второто полувреме тој брз гол пресуди“ – истакна Османи по денешниот дуел во Битола, притоа дополнувајќи:

„Навистина ќе биде тешка битка за опстанок. Мислам дека дури осум екипи кои со бодовите се тука-така ќе се борат за опстанок. Неизвесноста ќе биде буквално до последното коло од првенството“.

Се вчитува...