Кенијката Чепнгетич го урна светскиот рекорд во полумаратон (ФОТО)

Кенијката Рут Чепнгетич утрово го урна светскиот рекорд во полумаратон, откако на трката во турскиот Истанбул истрча со време од 1:04:02 часа. Ова време е за дури 29 секунди подобро од Етиопијката Абадел Јешанен која минатиот февруари во Обединетите Арапски Емирати постави време од 1:04:31 часа.

 

Се вчитува...