Киплимо од Уганда постави нов светски рекорд во полумаратон

Атлетичарот од Уганда, Џејкоб Киплимо постави нов светски рекорд во полумаратон на трката во португалскиот Лисабон.

Тој денеска полумаратонската делница во Лисабон, Португалија ја истрча за време од 57:31 минута што беше за цела секунда побрзо од досегашниот рекорд кој беше во сопственост на Кениецот, Кандие Кибивот од трката во Валенсија минатата година.

 

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by World Athletics (@worldathletics)

Се вчитува...