Кизиќ: АЕК игра без калкулирање, но ние мора да докажеме дека сме подобри

Еурофарм Пелистер утре ќе му гостува на грчки АЕК во натпревар од 3. коло во Лигата на Европа. Грчкиот тим е шанса за прв триумф сезонава во најмасовното европско ракометно натпреварување.

Голманот на „пелистерци“ Марко Кизиќ вели дека добро знаат дека тие се квалитетен тим кој игра без калкулирање.

„АЕК е изненадување на сезоната. Ги познававме и претходно, знаевме дека се квалитетен тим, но покажаа одлични резултати во првите две кола. Тоа не смее да нè заплашува, тоа ни дава поголем мотив. Се спремаме, ги анализираме и одиме во Атина на победа. Имаат доста нови играчи. Од тоа што го гледавме, играат брз ракомет, ризикуваат многу и не калкулираат. Сакаат да играат и нивната најголема предност е сплотеноста. Се гледа дека се екипа, но тоа ни дава поголем мотив да докажеме дека сме подобри од нив и да ги победиме“, вели Кизиќ. 

Натпреварот меѓу АЕК и Еурофарм Пелистер ќе се игра утре со почеток во 18.45 часот.

Се вчитува...