Кој во Европа, кој во бараж за опстанок!?

Последно коло од шампионатот на Македонија, последно коло во битката за последните непознати околу распределбата на европските места и оние кои водат во баражот за опстанок во лигата.

Шкендија е новиот шампион кој ќе летово ќе игра во квалификациите за Лигата на шампионите, Шкупи е сигурен на второто место, а Струга ТЛ и Македонија ЃП денеска ќе ја бијат последната битка за последното европско место.

Стружани се во пол-позиција и со триумф во Кратово против Силекс и дефинитивно ќе си го обезбадат првиот, историски, настап во Европа. „Лавовите“, пак, ќе мора на триумф против отпишаниот Вардар, но и да се надеваат дека Струга нема да победи со Силекс.

Академија Пандев, пак, е во пол-позиција за избегнување на баражот за опстанок. Непходна на „пандевци“ им е победа против Борец, кој е веќе сигурен, за да ги остават Силекс и Ренова на позициите за бараж.

Веќе е познато дека Вардар и Беласица следната сезона ја напушаат Првата македонска фудбалска лига.

ПРВА ЛИГА – 33. КОЛО (денеска, 16 ч.)

Битола: ПЕЛИСТЕР – БЕЛАСИЦА

Кратово: СИЛЕКС – СТРУГА ТЛ

Скопје: ВАРДАР – МАКЕДОНИЈА ЃП

Тетово: ШКЕНДИЈА – ШКУПИ

Гостивар: РЕНОВА – РАБОТНИЧКИ

Струмица: АК. ПАНДЕВ – БОРЕЦ

 

Се вчитува...