Коронавирусот влезе и во Формула 1

Возачот на Рејсинг Поинт, Серхио Перез ќе ја пропушти следнат трка во Формула 1 која ќе се вози на Силверстоун, бидејќи е позитивен на коронавирус.

Мексиканецот е заразен со вирусот со што стана првиот возач во Ф1 од почетокот на сезоната. Перез се наоѓа во самоизолација, каде се и сите лица кои имале близок контакт со него. Од Ф1 сооптшија дека неговиот позитивен тест нема да доведе до импликации и дека викендот ќе се одржи како што е најавено.

 

Се вчитува...