Крај на фудбалската кариера: Робен заминува во пензија

Арјен Робен одлучи да стави крај на неговата активна фудбалска кариера. Холандскиот фудбалер реши дефинитивно да се повлече, откако минатата година изненади многумина кога се врати во фудбалскиот клуб Гронинген, неговата детска љубов.

Робен наполни 37 години во јануари годинава, а во текот на својата богата фудбалска кариера во два наврати играше за Гронинген, а потоа беше фудбалер и на ПСВ, Челси, Реал Мадрид и Баерн Минхен.

Освојуваше титули во националните првенства на Холандија, Шпанија, Англија и Германија, додека со репрезентацијата на Холандија во 2010 година го освои второто место на Светското првенство во Јужна Африка, откако во финалето загуби од репрезентацијата на Шпанија со минимален резултат.

 

 

 

 

Се вчитува...