Куфал верен на Вест Хем, потпиша нов договор до 2024

Владимир Куфал, репрезентативецот на Чешка, потпиша нов договор со Вест Хем. Соработката е обновена на уште три години со можност за продолжување.

Десниот бек пристигна во Лондон во 2020 година за 5,4 милиони фунти од Славија Прага. Тој беше одличен во својата прва сезона. Одбраната на Вест Хем ја зачува својата мрежа на дури десет натпревари, а заедно со својот сонародник Соучек стана една од омилените на навивачите.

„Пред само една година ми се оствари сонот. Имав шанса да играм во неверојатен клуб. Еднаш чекан, секогаш чекан“, напиша Куфал на Твитер.

Вест Хем утре го очекува меч против Брентфорд, но неизвесно е дали Куфал ќе настапи поради проблеми со повредите. Дуелот на Олимпискиот стадион во Лондон започнува во 15 часот.

 

 

 

Се вчитува...