Лазаров и Нант немоќни против ПСЖ

Нант немаше сили за сензација во Париз откако тимот на нашиот Кире Лазаров го загуби дербито на второто коло во француското првенство против ПСЖ со резултат 32-29.

Лазаров и соиграчите добро парираа во првото полувреме, во кое имаа само два гола негатива (18-16). Со двата брзи погодоци на Лазаров тимот на Нант намали на 19-18 на почетокот од второто полувреме, но тоа беше се што Нант успеа да стори, потоа „светците“ заиграа во својот препознатлив ритам и набрзина поведоа со шест гола разлика. Извонреден во овој период беше голманот Жерар, кој одбрани бројни удари на гостинските ракометари, меѓу нив и два седмерци, па ПСЖ заслужено триумфираше со конечни 32-29, по двата гола на Нант во последната минута.

Лазаров постигна четири погодоци, но имаше дури шест промашувања, додека најефикасни во таборот на „светците“ беа Сигурдсон со седум и Лука Карабатиќ со пет погодоци.

Се вчитува...