Легендарниот Малдини добил повик од „Олд Трафорд“

Пред неколку дена се појави информација дека на легендарниот италијански фудбалер Паоло Малдини му е понудено да биде дел од раководните структури на Ал Итихад од Саудиска Арабија. Наводно веќе се било договорено, но сега ден повик може да ги смени сите негови планови.

Англиските медиуми пишуваат дека Сер Џим Ретклиф, кој треба да добие 25% од сопственоста на Манчестер Јунајтед, наводно го контактирал Малдини да биде нов спортски директор на клубот.

Легендарниот Малдини во моментов е слободен, откако беше ослободен од Милан. Јунајтед и понатаму не се трансформираше на модел кој подразбира дека тренерот е и менаџер, односно тој одлучува за трансферите. Во улогата која ја имаше Сер Алекс Фергусон многумина не се снајдоа, па така Јунајтед врти нова страница и го ангажира Малдини кој ќе биде задолжен за носењето на нови играчи.

Потрошени во изминатите години беа 460 милиони евра за трансфери, но Јунајтед и оваа година е далеку од титулата во Премиерлигата со оглед на лошиот старт на сезоната.

Се вчитува...