ЛОИ: Нов национален рекорд за доминатните Јамајканки

Златниот медал во штафетата четири пати по 100 метри на Олимписките игри во Токио замина во рацете на Јамајка. Бријана Вилијамс, Елијен Томсон-Хера, Шели-Ен Фрејзер-Прајс и Шерик Џексон притоа поставија и нов национален рекорд со време од 41.02 секунди.

Второто име го освоија Американките кои завршија со време од 41.45 секунди, а третата позиција и бронзениот медал и припадна на атлетичарките на Велика Братанија кои истрчаа со време од 41.88 секунди.

Се вчитува...