Ловрен: Добро утро, шампиони

Зените го совлада Локомотив со 6-1 во големото дерби од 28. коло на рускиот шампионат вчера и на две кола пред крајот ја обезбеди третата последователна и осма титула.

Сердар Азмун постигна хет-трик, Артем Ѕјуба постигна два гола, а Бразилецот Малком го постигна шестиот. Капитенот Дејан Ловрен не настапи поради повреда, а Ведран Чорлука играше во одбраната на гостите до 83-та минута. После натпреварот, играчите на Зенит славеа на теренот, а потоа и со навивачите, кои беа околу 40.000 на „Гаспром Арена“.

Утрово Дејан Ловрен им се обрати на фановите на Зенит на Твитер.

“Добро утро, шампиони. Честитки за целиот тим и сите луѓе во клубот. Еве зошто дојдов во Зенит, ова е мојот втор трофеј оваа сезона. Почитувани навивачи, ви благодарам за поддршката во текот на целата сезона. Патувавте цела Русија на голем студ и бевте со нас дури и кога не бевме добри. Тоа покажува колку се грижите за клубот“, напиша Ловрен.

Ловрен е во Св. Петербург пристигна ова лето од Ливерпул за 12 милиони евра и во шампионската сезона одигра 28 натпревари во сите натпреварувања и постигна два гола. Тој исто така стана капитен во втората половина од сезоната, но ги пропушти последните четири натпревари поради повреда.

 

 

Се вчитува...