Манчестер Јунајтед ги претстави новите дресови инспирирани од „тројната круна“ во 1999

Англискиот гигант Манчестер Јунајтед ги претстави дресовите за новата сезона. Дресовите на „црвените ѓаволи“ во сезоната 2019/2020 ќе бидат инспирирани од тројната круна која е освоена пред точно 20 сезони, во 1999 година.

Јунајтед во најдобрата сезона во клупската историја ги освои титулите во Премиер-лигата, ФА купот и Лигата на шампионите во незаборавното финале на „Камп ноу“. Токму чудесниот пресврт во судиското надополнување против Баерн, беше најголема инспирација и затоа на ракавите ќе бидат отпечатени броевите 90+1 и 90+3.

На дресовите исто така ќе биде поставени и датумите на победите над Њукасл во финалето на ФА купот, како и против Тотенхем со која е обезбедена титулата во Премиер-лигата. Голманскиот дрес ќе биде како тој што го носеше Петар Шмајхел во историската сезона.

 

Се вчитува...