Меч со многу емоции на Ролан Гарос: Цонга загуби и ја заврши кариерата

Францускиот тенисер Жо Вилфред Цонга, ја заврши тениската кариера уште во првото коло на познатиот турнир Ролан Гарос откако е поразен во четири сета од Каспер Руд од Норвешка со 6-7, 7-6, 6-2 и 7-6.

Беше еден од најемотивните тениски натпревари, а 37-годишниот Цонга во солзи го напушти теренот каде доби овации од домашната публика. На Цонга му падна тешко на крајот од четвртиот сет на меч топка за Руд, кога го совладаа емоциите а едвај успеа да сервира да го доигра мечот.

Од трибините стигнуваше и поддршка за Цонга, но на крајот Руд го однесе триумфот, а потоа целиот стадион стана и го испрати Французинот на најдобар можен начин во пензија.

Се вчитува...