Металург во супер-финиш до пресврт победа против Стеауа во Букурешт

Ракометарите на Металург низ супер-финиш стигнаа до пресврт победа од 26-28 (12-11) на гостувањето против Стеауа во Букурешт во 15-от свој натпревар во СЕХА лигата.

„Металурзите“ иако постојано беа во негатива главно низ текот на целиот натпревар до победата дојдоа благодарение на одличните последни четири минути од натпреварот. Во 56. минута, Металург имаше негатива од 25-23 но потоа со одлична серија од 1-5 сосема заслужено стигна до победата. Танкоски, Шилего, Серафимов и Лазаревски беа стрелци на последните четири погодоци за македонскиот состав за трета победа во регионалното натпреварување.

Marin Vegar in meciul de handbal masculin dintre Steaua Bucuresti si Metalurg Skopje, contand pentru Liga SEHA, desfasurat in Sala Sporturilor Concordia din Chiajna, vineri 22 februarie 2019. © FOTO Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Извонреден во тимот на Металург беше Марио Танкоски со девет гола од 12 обиди, а по четири погодоци запишаа Пучник и Мице Шилегов. Мартин Серафимов и Бојан Маџовски натпреварот го завршија со по три гола. Дупјачанец на голот имаше 13 одбрани од 39 шута на противникот.

По оваа победа Металург со 10 бода сега е израмнет со нишки Железничар на претпоследната позиција на табелата, пред Извиџач кој е последен со само 4 бода.