Моќнa Словенија – Ангола само загревање за Дончиќ и компанија на патот кон Токио (ВИДЕО)

Словенија со убедлива победа над Ангола од 118-68 го стартуваше квалификацискиот турнир за пласман на Летните олимписки игри во Токио. Словенците уште од самиот старт ја покажаа разликата во квалитет и во ниту еден момент не му дозволија на противникот да се понадева дека може да се врати во мечот.

Лука Дончиќ беше вистински лидер на својот тим, а натпреварот го заврши со 13 поени, надополнети со девет асистенции и шест скока и тоа за само 17 минути поминати на паркетот. Кај поразените најдобар беше Мореира со 15 поени.

 

Се вчитува...