Најдобриот дефанзивец во Европа останува во Реал Мадрид

Валтер Таварез го продолжи договорот со Реал Мадрид до крајот на сезоната 2023/2024. Одличниот центар во изминатата сезона беше избран за најдобар дефанзивец во Евролигата, а беше дел и од вториот најдобар тим во елитното натпреварување.

27-годишникот сезонава просечно бележеше по 7,4 поени и 6,2 скока. Во кралскиот клуб пристигна во 2017 година од редовите на Гран Канарија за која настапуваше шест години.

 

Се вчитува...