Нов светски рекорд на СП во Гвангжу – Чупков е нов владетел на 200 метри градно

Рускиот пливач Антон Чупков го освои златото на трката на 200 метри градно на Светското првенство во пливање кое се одржува во корејски Гвангжу. Русинот до победата стигна со резултат од 2:06.12 стотинки што е време на нов светски рекорд.

Среброто му припадна на Австралиецот Метју Вилсон кој вчера во полуфиналето го израмни досегашниот светски рекорд на Јапонецот Ипеј Ватанабе кој се закити со бронзениот медал.

 

Се вчитува...