ОД МОЈ АГОЛ – Раде Стојановиќ: Секоја чест на Раул за ротациите, Македонија не била никогаш вака разиграна!

Во желбата за што поголемо доближување до играта на ракометната репрезентација, ЕКИПА преку стручните анализа на поранешни македонски репрезентативци ќе се обиде од еден посебен агол да ги издвои квалитетите и недостатоците, предностите и мааните во однос на противниците, очекувањата од овој национален тим. Натпреварот против Бахреин за Вас го анализира Раде Стојановиќ…

=====================================================================================================

Впечатокот по првите два натпревари на нашата репрезентација на ова Светско превенство е дека играме добро во континуитет сите 60 минути, имаме брзина и цврстина како никогаш досега. И против репрезентацијата на Јапонија која многу трча и против Бахреин кој игра помалку „дива одбрана“, постигнуваме многу голови, даваме голови од брз центар, делуваме сигурно и тоа е одлично. Очигледно добро сме подготвени и треба да го искористиме моментот.

Мислам дека Борко е во добра форма, добро ги отвара натпреварите и тоа е уште еден момент што треба да се искористи. Од тактички аспект, треба малку поголемо внимание да се посвети на одбраната, посебно во средината. Се виде и по реакциите на Борко и по неколкуте лесни проигрувања што ги направија ракометарите на Бахреин на линијата, дека тука треба нешто да се корегира.

Што се однесува до нападот, Филип Талески и  Филип Кузмановски се малку потешки бекови и на почетокот тука не затвораа на шут, но добро функционираа проигрувањата до Столе на пикер.

На крилните позиции, Дејан Манасков денеска одигра перфектно. Големно свежување на десната страна е Мартин Поповски кој одигра сосема коректно триесетина минути и одлично ја искористи својата шанса.

За Кире не треба ни да се коментира нешто многу, игра стандардно и на негови години мислам дури и над очекувањата што е исто така многу важен момент за играта на македонската репрезентација.

По мое мислење клучниот момент на натпреварот беше на 8-8 кога после враќањето на Бахреин, македонската репрезентација направи нова серија и се одлепи на 12-8 и тука се прекрши играта. И тука се покажа таа сигурност и добра подготвеност. Нема падови, трчаме и играме добро во континуитет и имаме контрола на играта во сите 60 минути.

Освежување во тимот беше влегувањето на Филип Чурлевски што е исто така битно и направено во вистински момент. Секоја чест за Раул за ротациите во составот и посебно тоа што освен на Чурлевски, им даде шанса и на младите играчи како Танкоски, Серафимов и Крстески да ја почувствуваат играта, а во исто време и да ги одморат играчите од стартната постава. Знам колку е важно за секој играч да биде на терен, едно е да седиш на клупа, друго е кога си во игра. Мислам дека овие мундијалски минути ќе бидат многу важни за нивната понатамошна кариера. На крај навистина и не е толку битно дали разликата ќе биде осум, шест или пет гола, но и тоа како е битно за овие млади играчи да го почувствуваат теренот и да ги добиеме за иднина.

Од она што го видовме на овие два натпревари на СП, македонската репрезентација делува компактно, силно и подготвено и мислам дека не треба да се калкулира, туку да ја покажат силата на секој натпревар, па зошто да не и против Хрватска и против Шпанија. Да не чекаме да ни биде решавачки последниот натпревар, како секогаш. Гледам една добра, стабилна репрезентација, добро подготвена. Тоа е одлично за Македонија.