Одбраната на Алиловиќ со која го воодушеви ЕХФ… (ВИДЕО)

Во третото коло од Лигата на шампионите, Кил славеше против ПИК Сегед со 34-29.

Сепак, од тој меч ЕХФ се воодушеви на одбраната на хрватскиот голман Мирко Алиловиќ која посебно ја издвои. Удар од седум метри шутираше Стефан Вајнхолд, но Алиловиќ добро го прочита и со поставена нога одбрани во клучен момент за пресврт на пресметката.

„Се чини дека Алиловиќ ја запре топката со нога. Но, дали вистина е во прашање неговата нога? Или ударот е запрен со менталната сила“ – напиша ЕХФ на официјалните мрежи споделувајќи ја одбраната.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by EHF Champions League (@ehfcl)

Се вчитува...