Организаторите на Ролан Гарос објаснија зошто не ја исфрлија Бегу за ист инцидент како Ѓоковиќ на УС-Опен (ВИДЕО)

Романската тенисерка Ирина Бегу се пласираше во третото коло на Ролан Гарос по победата над Екатерина Александрова во меч кој го одбележа инцидентот по вториот гем од одлучувачкиот трет сет.

Мечот беше прекина на неколку минути откако Бегу со рекет погоди дете на трибините. Инцидентот беше несреќен случај затоа што рекетот се одби кон детето од површината за игра по исфрлувањето од изнервираната Романка.

Иако детето не се здоби со повреди, тенискиот свет ја обвини Бегу посебно затоа што за идентичен случај Новак Ѓоковиќ беше дисквалификуван од УС-Опен во 2020 година, по случаен удар со топче на линиска судијка.

И самата Александрова бараше дисквалификација на противничката, но тоа не се случи. На крај организаторите понудија објаснување. Родителите имаа одлучувачка улога околу одлуката на Ролан Гарос.

„Супервизорот на Ролан Гарос разговараше по инцидентот со родителите кои беа со синот и тие потврдија дека е неповреден. Според процедурите, на тенисерката и е изречена опомена поради неспортско однесување“ – се вели меѓу другото во соопштението од Ролан Гарос.

Се вчитува...