Орландо ќе игра два НБА натпревари во Мексико

Мексико Сити ќе биде домаќин на два натпревари од НБА лигата во претстојната сезона. Кошаркарите на Орландо меџик во декември годинава во Мексико ќе ги играат натпреварите против Чикаго булс и Јута џез, објави раководството на најквалитетната кошаркарска лига.

Ова е трета сезона по ред во која Мексико е домаќин на средби од најсилната кошаркарска лига во светот. Со овие два меча, Мексико ќе има вкупно 28, што е рекорд со најмногу одиграни натпревари од најсилната кошаркарска лига во светот надвор од САД и Канада.

Од овие три екипи, ниедна досега не играла натпревари од регуларната сезона во Мексико. „Џезерите“ имаат одиграно три претсезонски натпреврари, две во 1996 и една во 2003, а Орландо еден меч во 2012 година.

Булси, пак досега имаат играно во Лондон и во Бразил, но не и во Мексико.

Се вчитува...