„Петарда“ за Ватфорд, Манчестер Сити на „крилјата“ на Хесус продолжува да го живее лидерското место во ПЛ (ВИДЕО)

Манчестер Сити со убедлива победа над Ватфорд од 5-1 продолжува да ја живее лидерската позиција во Премиер-лигата. Херој на Сити е Габриел Хесус, кој покажа дека е вистинска гол-машина.

Бразлецот го товори натпреварот уште во 4. минута, донесувајќи прво водство за Сити, а потоа ја зголеми предноста и на 2-0 во 23. минута. Гостите за момент намалија во 28. минута преку Хасан Камара, но веднаш следуваш брз одговор Родри, кој погоди за 3-1, резутлат со кој се замина на пазуа.

Габриел Хесус го отвори мечот и во второто полувреме, најпрви во 49. а потоа и во 53. минута, обезбедувајќи водство на Сити од 5-1.