Пјаниќ ќе паузира две седмици

Босанскиот интернационалец Миралем Пјаниќ ќе мора да паузира 15 дена од фудбалските терени, откако го истегна бутниот мускул на загревањето во пресрет на мечот меѓу Јувентус и Олимпијакос во Лигата на шампионите. Тој се повреди пред самиот старт на натпреварот, па тренерот Масимилијано Алегри му укажа шанса на Родриго Бентанкур.

„Миралем Пјаниќ ги мина медицинските тестови, а тие покажаа дека има повреда на бутниот мускул, заработена на загревањето пред мечот со Олимпијакос во ЛШ“, објави Јувентус на својот официјален сајт.

Пјаниќ ќе паузира две седмици, а потоа полека ќе се вклучи во тренажниот процес. Тој ќе го пропушти неделниот натпревар на гости против Аталанта во Серија А, и нема да биде дел од репрезентацијата на Босна и Херцеговина на последните квалификациски мечеви за СП 2018.

Се вчитува...