Пјер Гасли останува во Алпин

Формула 1 возачот, Пјер Гасли потпиша нов повеќегодишен договор со тимот на Алпин.

Веста за продолжување на соработката со возачот ја потврдија од тимот, а Французинот на тој начин ќе остане во Алпин и по 2025 година.

Гасли пристигна во Алпин на почетокот на минатата сезона, освојувајќи 67 поени за 18 месеци, вклучувајќи го и третото место во спринтот за Големата награда на Белгија и третото на трката за ГН на Холандија.

Алпин побрза да го продолжи договорот со Гасли, особено откако беше објавено дека договорот со Естебан Окон завршува на крајот од оваа сезона.

Се вчитува...