Почнува ЛШ: Меси и Елмас резерви, најинтересно во Дортмунд и во Неапол

Се е подготвено за почетокот на новата сезона во Лигата на шампионите, која ќе стартува со денешните натпревари од 18.55 часот меѓу Интер и Славија Прага, односно Лион и Зенит. Најинтересно се очекува да биде во Неапол, каде Наполи ќе го пречека европскиот првак Ливерпул, како и во Дортмунд, каде Борусија ќе биде домаќин на Барселона.

Елиф Елмас одигра одлично против Сампдорија, но македонскиот ас денешниот меч со Ливерпул ќе го почне од клупата, препуштајќи му го своето место во стартниот тим на Бразилецот Алан. На спротивната страна, голем проблем за Клоп е повредата на левиот бек Робертсон, кој речиси сигурно нема да настапи на „Сан Паоло“.

Лионел Меси отпатува со експедицијата на Барселона во Дортмунд, но Аргентинецот е најавен како резерва. Добра вест за каталонскиот гигант е што подготвен за настап ќе биде Луис Суарез, а во Дортмунд се очекува повторно шанса од првата минута да добие младиот Фати.

ГРУПА Е

НАПОЛИ – ЛИВЕРПУЛ

НАПОЛИ: Мерет, Ди Лоренцо, Манолас, Кулибали, Гулам, Алан, Руиз, Зиелински, Инсиње, Калјехон, Мертенс.

Неизвесни: Милик, Хисај.

ЛИВЕРПУЛ: Адријан, Александер Арнолд, Матип, Ван Дајк, Гомез, Фабињо, Хендерсон, Вајналдум, Салах, Фирмино, Мане.

Отсустни: Ориги, Кеита, Алисон. Неизвесен: Робертсон.

САЛЦБУРГ – ГЕНК

САЛЦБУРГ: Станковиќ, Кристенсен, Рамалјо, Вебер, Улмер, Минамино, Јунузовиќ, Бернеде, Шобошлаи, Хванг, Халанд.

Отсутни: Валке, Понграчиќ.

ГЕНК: Куке, Уронен, Девест, Куеста, Де Норе, Берге, Хрошовски, Хејнен, Паинтсил, Онуачу, Ндонгала.

Отсутни: /

ГРУПА Ф

ИНТЕР – СЛАВИЈА ПРАГА

ИНТЕР: Хандановиќ, Годин, Де Фрај, Шкриниар, Лазаро, Весино, Брозовиќ, Асамоа, Сенси, Лаутаро Мартинез, Лукаку.

Отсутни: /

СЛАВИЈА: Колар, Куфал, Кудела, Ховорка, Борил, Масопуст, Траоре, Соучек, Станчиу, Олајинка, Ван Бурен.

Отсутни: /

БОРУСИЈА Д. – БАРСЕЛОНА

БОРУСИЈА: Бурки, Ашраф, Аканжи, Хумелс, Гереиро, Дилејни, Витсел, Санчо, Ројс, Брант, Алкасер.

Отсутни: Шулц, Азар. Неизвесен: Пишчек.

БАРСЕЛОНА: Тер Штеген, Роберто, Пике Ленгле, Алба, Бускетс, Ракитиќ, Де Јонг, Фати, Гризман, Суарез.

Отсутни: Умтити, Дембеле.

ГРУПА Г

ЛИОН – ЗЕНИТ

ЛИОН: Лопез, Дубоа, Андерсен, Денајер, Коне, Мендеш, Тусар, Оуар, Траоре, Депај, Дембеле.

Отсутни: /

ЗЕНИТ: Лунев, Смолников, Ѓирков, Ракитски, Ивановиќ, Кузијаев, Бариос, Даглас Сантос, Шатов, Азмун, Џјуба.

Отсутни: Малком.

БЕНФИКА – ЛАЈПЦИГ

БЕНФИКА: Влаходимос, Алмеида, Диаз, Феро, Грималдо, Фејса, Тарабт, Пици, Рафа, Де Томас.

Отсутни: Конти, Флорентино, Габриел, Винисиус, Жедсон, Чикињо.

ЛАЈПЦИГ: Гулаши, Мукиеле, Конате, Орбан, Клостерман, Деме, Халстенберг, Сабицер, Форсберг, Вернер, Поулсен.

Отсутни: Шик, Кампл, Волф, Адамс.

ГРУПА Х

ЧЕЛСИ – ВАЛЕНСИЈА

ЧЕЛСИ: Кепа, Кристијансен, Зума, Томори, Азпиликуета, Ковачиќ, Жоргињо, Алонсо, Пулишиќ, Маунт, Абрахам.

Отсутни: Емерсон Палмиери, Рудигер, Канте, Лофтус Чик, Хадсон Одои.

ВАЛЕНСИЈА: Силесен, Вас, Гарај, Паулиста, Гаја, Кондогбија, Парехо, Феран Торес, Гуедеш, Гамеиро, Родриго.

Отсутни: Солер, Пичини.

АЈАКС – ЛИЛ

АЈАКС: Онана, Дест, Фелтман, Блинд, Талјафико, Мартинез, Алварез, Зијеш, Промес, Нерес, Тадиќ.

Отсутни: Банде.

ЛИЛ: Маињан, Челик, Фонте, Габриел, Брадариќ, Андре, Араухо, Ренато Санчес, Бамба, Иконе, Осимнех.

Отсутни: Веа, Џека, Маја, Сумаро.

Се вчитува...