Познато кои екипи добија валјд-карта во ЛШ – Македонија по десет години без клуб во елитата

Европската ракометна федерација ги објавија тимовите кои добија вајлд-карта за Лигата на шампионите во сезоната 2022/2023 година. Македонија по пауза од десет години ќе нема претставник во елитата, откако Вардар го изгуби местото поради долгови.

Последен пат Македонија немаше претставник во елитата во сезоната 2010/2011 година, откако Металург не успеа да ги помине квалификациите.

ЕХФ одлучи специјалните покани да им ги додели на: ППД Загреб, Алборг, Нант, Веспрем, Елверум, Висла Плоцк и Целје. Овие клубови им се приклучија на: ГОГ, Барселона, Пари Сен Жермен, Магдебург, Кил, Пик Сегед, Кјелце, Порто и Динамо Букурешт.

 

Се вчитува...