ПРВА ЛИГА ВО ЖИВО: Џигаури во 93. минута скрати радост во Штип, Вардар – Брегалница 3-3…

РЕЗУЛТАТИ ВО ЖИВО… ПРВА ЛИГА, 31.КОЛО

Скопје: МАКЕДОНИЈА ЃП – СИЛЕКС (0-1)

– Пановски 35′

Тетово: РЕНОВА – ШКУПИ (2-1)

Петковски 29′, Нафиу 60′ – Шабани 5′

Штип: БРЕГАЛНИЦА – ВАРДАР (3-3)

Здравков 35′(п), 60′(п), Наумов 79′ – Велковски 10′, Блажевски 31′(п), Џигаури 93′

Скопје: РАБОТНИЧКИ – ПЕЛИСТЕР (1-1)

Дурански 45′ – Петров 5′

Прилеп: ПОБЕДА – ШКЕНДИЈА (1-0)

Станиќ 25′

ТАБЕЛА: Вардар 72 бод, Шкендија 59, Работнички 49, Пелистер 45, Ренова 45, Силекс 42, Шкупи 33, Победа 29, Брегалница 21, Македонија ЃП 19 бода.

======================================================================

КРАЈ И НА ДУЕЛОТ ВО ШТИП. Вардар – Брегалница 3-3

БРЕГАЛНИЦА – ВАРДАР (3-3)

3-3 – 93′ – ГООООЛ ЗА ВАРДАР. Грузиецот Џигаури со глава постигнува гол за израмнување во Штип, от

КРАЈ И НА ДЕРБИТО ВО СКОПЈЕ. Работнички и Пелистер ремизираа

КРАЈ НА НАТПРЕВАРОТ ВО ТЕТОВО. Победа на Ренова над Шкупи

БРЕГАЛНИЦА – ВАРДАР (3-2)

84’ – Фелипе од слободен удар шутира над голот на Брегакница

3-2 – 79′ – ГООООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА. И со играч помалку Брегалница израмнува. Брз контранапад на штипјани. Здравков ја поведе акцијата, го проигра осамениот Наумов на кого не му е тешко да постигне гол од 10 метри

ПОБЕДА – ШКЕНДИЈА (1-0)

73′ – Убава можност за Победа и за зголемено водство, но ударот на Гешоски од 12 метри, Костадин Захов одлично го брани

РАБОТНИЧКИ – ПЕЛИСТЕР (1-1)

72’ – Труфуновски шутира со глава по центрашутот од левата страна, за малку над голот на Работнички

67’ – Херера испрати вистински проектил од слободен удар од 35 метри, Петровски одбрани, топката удри во гредата, а потоа заврши во корнер

makedonija - sileks

БРЕГАЛНИЦА – ВАРДАР (2-2)

63′ – Штипјани со играч помалку. По вториот жолт картон, исклучување за Ранѓеловиќ

2-2 – 60′ – ГООООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА. Пенал за домашните по прекршокот на Велковски. Сигурен реализатор од белата точка, повторно Горан Здравков

РЕНОВА – ШКУПИ (2-1)

2-1 – 60′ – ГООООЛ ЗА РЕНОВА. Со погодокот на Валмир Нафиу, „гипсарите“ доаѓаат до водство во Тетово

БРЕГАЛНИЦА – ВАРДАР (1-2)

56’ – Убава шанса за Вардар. Фелипе го проигра Боарето, кој сакаше да зафати волеј-удар, но тоа не го стори најдобро и не го погоди голот на Брегалница

МАКЕДОНИЈА ЃП – СИЛЕКС (0-1)

52′ – Мал прекин на мечот во Ѓорче Петров, откако со топка беше удрен Трајче Стојковски па неизбежна беше лекарска интервенција

povred kapiten na mkd

51′ – Обид на Хасани од далечина, но лесен плен за домашниот голман

52’ – Баже Илијоски излезе сам пред Шишковски, реши да го лобува и ја погоди гредата од голот на Работнички

50’ – Силва шутира од далечина, но крај голот на Работнички

ПОЧЕТОК НА ВТОРОТО ПОЛУВРЕМЕ

КРАЈ НА ПРВОТО ПОЛУВРЕМЕ НА СИТЕ ПЕТ СРЕДБИ ОД 31. КОЛО ВО ПМФЛ

1-1 – 45+1’ – ГООООООЛ ЗА РАБОТНИЧКИ. Елмас во соло продор создаде шанса за Дурански, а тој со прецизен удар ја затресе мрежата на Пелистер

39’ – Одлична шанса за Брегалница да израмни. Горан Здравков шутира од 16 метри, но Гачевски го спаси својот гол

0-1 – 35′ – ГООООЛ ЗА СИЛЕКС. Со погодокот на Александар Пановски, кратовци доаѓаат до предност во Ѓорче Петров

РАБОТНИЧКИ – ПЕЛИСТЕР (0-1)

42’ – Бенјамин Демир беше во противнапад, влезе во шеснаестникот, но во последен момент блокираа дефанзивците на Пелистер

IMG_0778

1-2 – 35′ – ГОООООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА. По играта со рака на Дарко Велковски пенал за Брегалница. Сигурен реализатор е Горан Здравков

БРЕГАЛНИЦА – ВАРДАР (0-2)

0-2 – 31′ – ГОООООЛ ЗА ВАРДАР. Пенал по стартот наД Бобан Николов. Дејан Блажевски од белата точка ја тресе мрежата на Брегалница
РЕНОВА – ШКУПИ (1-1)
1-1 – 29′ – ГООООЛ ЗА РЕНОВА. Филип Петковски израмнува на дуелот во Тетово

1-0 – 25′ – ГООООЛ ЗА ПОБЕДА. Брза контранапад на домашните, по проигрувањето од Наумоски – Станиќ од неколку метри сместува во мрежата на Шкендија

!!!! – 29’ – Шиков го повреди рамото и е повлечен од игра, на негово место Бенјамин Демир

IMG_1001

БРЕГАЛНИЦА – ВАРДАР (0-1)

21′ – Вардар има контрола на играта во Штип, иако Брегалница со сите сили се обидува да стигне до израмнување

22’ – Садики шутираше по корнерот на Работнички од десната страна, но без проблеми за Илче Петровски

20’ – Маркоски беше во ситуација да искористи еден противнападна Пелистер, но во последен момент Шиков ја расчисти опасноста

0-1 – 10’ – ГООООЛ НА ВАРДАР. Фелипе нафрли од слободен удар, а Дарко Велковски со удар со глава ја тресе мрежата од петерецот

РЕНОВА – ШКУПИ (0-1)

0-1 – 5′ – ГООООЛ ЗА ШКУПИ. Со погодокот на Буњамин Шабани и Шкупи доаѓа до водство на гостувањето против Ренова

0-1 – 5′ – ГОООООЛ ЗА ПЕЛИСТЕР. По центаршутот од левата страна, Филип Петров најдобро се снајде во шеснаесетникот на Работнички и од пет метри носи водство за гостите

ПОЧЕТОК НА НАТПРЕВАРИТЕ ОД 31. КОЛО ВО ПМФЛ

* Лидерот Вардар гостува на Брегалница во Штип. Стратегот Гоце Седлоски ќе настапи во следниот состав: Гачевски, Брдаровски, Грнчаров, Велковски, Демири, Спировски, Николов, Фелипе, Џигаури, Блажевски и Балотели

rabotnicki - pelister - semafor

* Дербито од 31. коло во Првата македонска фудбалска лига се игра на „Телеком арената“ каде Работнички, во битката за Европа, го пречекува Пелистер

Стартуваат натпреварите од 31. коло во Првата фудбалска лига на Македонија. Сите најнови случувања, шанси и голови од денешните средби ќе можете да ги следите во живо на ЕКИПА.МК.