ПРВА ЛИГА ВО ЖИВО: Каква драма во Кратово… Со два гола во финишот триумф на Силекс (ФОТО)

Маркоски 5′, Ковачев 37′, Илијоски 91′ – Аломеровиќ 77′

ТАБЕЛА: Вардар 71 бод, Шкендија 59, Работнички 48, Пелистер 44, Ренова 42, Силекс 39, Шкупи 30, Победа 26, Брегалница 20, Македонија ЃП 19 бода.

======================================================================

КРАЈ НА НАТПРЕВАРИТЕ ВО КРАТОВО И ВО БИТОЛА

СИЛЕКС – БРЕГАЛНИЦА (3-2)

3-2 – 92′ – ГООООЛ ЗА СИЛЕКС. Со првенецот на Дарко Додев, Силекс доаѓа до триумф во Кратово и огромен пресврт против Брегалница

ПЕЛИСТЕР – МАКЕДОНИЈА ЃП (2-1)

3-1 – 91′ – ГООООЛ ЗА ПЕЛИСТЕР. Со погодокот на Баже Илијоски, Пелистер доаѓа до триумф од 3-1

СИЛЕКС – БРЕГАЛНИЦА (2-2)

2-2 – 90′ – По акцијата по десната страна, Глигоров добива топка на десеттина метри и ниско по земја стрела за израмнување на резултатот

87′ – Убава шанса за Петров по проигрувањето од Илијоски, но Целески одлично брани на голот на „лавовите“

КРАЈ НА НАТПРЕВАРИТЕ НА „ТЕЛЕКОМ АРЕНА“, НА ЧАИР И ВО ТЕТОВО

ВАРДАР – ПОБЕДА (4-0)

4-0 – 87′ – ГОООООЛ ЗА ВАРДАР. И Дамир Којашевиќ се запишува во листата на стрелците за веќе убедливи 4-0 на „Телеком арената“

СИЛЕКС – БРЕГАЛНИЦА (1-2)

1-2 – 79′ – ГООООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА. По нафрлањето од голманот на штипјани, топката доаѓа до Наумов кој осамен пред голот на Силекс стрела за 1-2

2-1 – 77′ – ГООООЛ ЗА МАКЕДОНИЈА ЃП. Аломеровиќ одлично се ослободува покрај Бојовиќ во домашниот шеснаесетник и откосо од 12 метри шутира ниско по земја за намалување на резултатот

РЕНОВА – РАБОТНИЧКИ (1-1)

1-1 – 80′ – ГООООЛ ЗА РАБОТНИЧКИ. Гостите ја искористуваат надмоќта и сосема заслужено стигнуваат до израмнување. Херера изведе слободен удар од голема далечина, топката удри во земјата непријатно, се чини дека ја зафати Мишковски, по што отседна во мрежата

СИЛЕКС – БРЕГАЛНИЦА (1-1)

1-1 – 68′ – ГООООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА. По центаршутот од десната страна, топката незгодно отскокнува пред голот на Силекс каде мајсторски се снајде Бобан Георгиев и со глава прекрасно сместува во левиот агол од голот на домашните

ВАРДАР – ПОБЕДА (3-0)

3-0 – 69′ – ГООООЛ ЗА ВАРДАР. Катастрофална грешка на гостинскиот голман, кој подарува топка за Блажевски а овој несебично го проигрува Грузиецеот Џигаури на кого од 10 метри не му е тешко да стрела во празната мрежа

radost vardar

РЕНОВА – РАБОТНИЧКИ (1-0)

68’ – Шанса за Вуковиќ, шутираше откосо од десната страна, но Хаџо одбрани.

ШКУПИ – ШКЕНДИЈА (1-1)

1-1 – 65′ – ГООООЛ ЗА ШКУПИ. Со погодокот на Бунјамин Шабани, Шкупи израмнува на пресметката со Шкендија на Чаир

62“ – Велинов беше во шанса, шутираше откосо од левата страна, но Шишковски со нога ја исфрли топката во корнер.

ВАРДАР – ПОБЕДА (2-0)

58′ – Одлична акција на најдобриот фудбалер на мечот Дејан Блажевски, во соло продор шутира откосо од 12-13 метри но во последен момент блокираа гостинските дефанзивци

ПЕЛИСТЕР – МАКЕДОНИЈА ЃП (2-0)

53′ – Одлична шанса на Пелистер. По нафрлањето од десната страна на Илијоски, еден од гостинските дефанзивци ја зафаќа топката а гредата спречува водство на домашните и од 3-0

58’ – Одлична шанса за Наумчевски. Трајчевски го проигра и тој излезе сам пред голманот Хаџо, но чуварот на мрежата на Ренова му влезе во шут и спаси сигурен гол

ПОЧЕТОК НА ВТОРИОТ ДЕЛ НА СИТЕ ПЕТ НАТПРЕВАРИТЕ ОД 30. КОЛО ВО ПМФЛ

КРАЈ НА ПРВОТО ПОЛУВРЕМЕ

2-0 – 41′ – ГООООЛ ЗА ВАРДАР. Дејан Блажевски директно од слободен удар од 16 метри испраќа „бомба“ за водство од 2-0

bombata na blazevski

2-0 – 37′ – ГООООЛ ЗА ПЕЛИСТЕР. По центаршутот од десната страна, Мартин Ковачев само на 10 метри и со глава погодува за 2-0

36’ – Одлична шанса за Силјановски, шутираше откосо од десната страна, но Хаџо одбрани и исфрли во корнер

35’ – Ивановски центрираше од левата страна и го погоди дирекот од голот на Ренова

32’ – Шиков шутира од 30 метри од слободен удар, Хаџо ја одби топката, во продожение шанса за Елмас, но не ја искористи

30’ – Силјановски нафрли од десната страна, Ивановски шутираше, но крај голот

renova radost

ВАРДАР – ПОБЕДА (0-0)

1-0 – 26′ – ГООООЛ ЗА ВАРДАР. По проигрувањето од Демири, Фелипе со шут од 20 метри ниско по земја носи водство за Вардар

felipe so pobeda

23′ – Убава соло акција на Блажевски, кој го проигра добро Фелипе но неговиот обид со глава завршува непрецизно

ШКУПИ – ШКЕНДИЈА (0-1)

0-1 – 17′ – ГОООООЛ НА ШКЕНДИЈА. Капитенот Ферхан Хасани ги носи тетовци до водство на Чаир

17’ – Гафури шутира од слободен удар од 20 метри, директно во Шишковски

СИЛЕКС – БРЕГАЛНИЦА (1-0)

1-0 – 15′ – ГООООЛ ЗА СИЛЕКС. По корнерот од десната страна, на првиот дирек највисок во скокот со глава Игор Филиповиќ кој носи водство за кратовци

13’ – Дурански изведе корнер од левата страна, Ивановски шутираше со глава, но одбраната на Ренова го блокираше ударот пред гол-линијата.
1-0 – 8’ – ГООООЛ ЗА РЕНОВА.  Нафиу центрираше од десната страна, Шиков постави тело, го смени правецот на топката и ја затресе сопствената мрежа

ПЕЛИСТЕР – МАКЕДОНИЈА ЃП (1-0)

1-0 – 5′ – ГООООЛ ЗА ПЕЛИСТЕР. Евро гол на Ристе Маркоски со шут од 25 метри, стрела во горниот лев агол од мрежата на гостите

7′ – Одлична шанса за Победа. Серија атаци кон противничкиот гол, бараат и игра со рака, но сепак домашните ја расчистуваат ситуацијата

РЕНОВА – РАБОТНИЧКИ (0-0)

5’ – Селмани шутира со глава, но не ја зафати добро топката и таа дојде без проблеми до Шишковски

2′ – Прва шанса за Вардар. Дарко Велковски се најде во одлична позиција, но не успеа да погоди

* ПОЧЕТОК НА СИТЕ ПЕТ НАТПРЕВАРИ ОД 30. КОЛО ВО ПМФЛ

* Прволигашки фудбал пред празни трибини. Жална е сликата на македонските стадиони каде попладнево речиси и се игра без публика

* На „Телеком арената“ во Скопје едвај 100 гледачи…

Telekom arena

* Слично е и во Кратово каде играат Силекс и Брегалница…

Kratovo

* Сосема еднакво и во Тетово каде Ренова ја пречекува екипата на Работнички…

Tetovo

* А, не повеќе од 500 навивачи има и на дуелот на Пелистер со Македонија ЃП во Битола…

Bitola

* Малку поразлично е на Чаир, каде има околу 3.000 навивачи на пресметката меѓу Шкупи и Шкендија

skupi - vardar na cair

Стартуваат натпреварите од 30. коло во Првата фудбалска лига на Македонија. Сите најнови случувања, шанси и голови од денешните средби ќе можете да ги следите во живо на ЕКИПА.МК.