ПРВА ЛИГА ВО ЖИВО: Вардар до убедливо славје во Струмица, и Шкендија лесно со Шкупи… (ФОТО)

ПМФЛ – РЕЗУЛТАТИ ВО ЖИВО – 17. КОЛО….

Струмица: АК. ПАНДЕВ – ВАРДАР (0-3)

Аврамовски 11′, 69′, Брдаровски 87′

Тетово: ШКЕНДИЈА – ШКУПИ (4-0)

Б. Ибраими 2′, 41′(п), Жуниор 28′, 89′

Скопје: РАБОТНИЧКИ – СИЛЕКС (1-1)

Марковиќ 15′ – Ѓуриќ 61′

Велес: БОРЕЦ – РЕНОВА (1-0)

Прелчец 5′

ВЧЕРА

МАКЕДОНИЈА ЃП – СТРУГА ТЛ 1-1

======================================================================================

  • КРАЈ НА НАТПРЕВАРИТЕ ОД 17. КОЛО ВО ПМФЛ…

ШКЕНДИЈА – ШКУПИ (4-0)

4-0 – 89′ – ГОООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. Акција во три потези за домашните, Ибраими нафрли од десната страна а на вториот директ Жуниор од десеттина ефектно погодува под гредата од голот на Шкупи

АК. ПАНДЕВ – ВАРДАР (0-3)

0-3 – 87′ – ГОООООЛ ЗА ВАРДАР. Одлично проигрување од Аврамовски до Брдаровски кој по десната страна избива очи во очи со домашниот голман и лесно го совладува

АК. ПАНДЕВ – ВАРДАР (0-2)

78′ – 100% шанса за Академија Пандев. Нововлезениот Миловановиќ проигра до Јованов кој продре пред голот на Вардар, но од 7-8 метри шутира непрецизно покрај десниот дирек

АК. ПАНДЕВ – ВАРДАР (0-2)

0-2 – 69′ – ГОООООЛ ЗА ВАРДАР. Одлична соло акција и асистенција на Ибиши до Аврамовски кој од непосредна близина ниско по земја погодува за водство од 0-2

РАБОТНИЧКИ – СИЛЕКС (1-1)

64’ – Одлична шанса за Петар Петковски, шутираше од непосредна близина, а Божиновски одбрани рефлексно, во вториот обид шутираше крај дирекот

РАБОТНИЧКИ – СИЛЕКС (1-1)

1-1 – 61′ – ГООООООЛ ЗА СИЛЕКС. Карчески нафрли од левата страна, а Стефан Ѓуриќ со удар со глава ја тресе мрежата на Работнички

АК. ПАНДЕВ – ВАРДАР (0-1)

52′ – Цветаноски во убава позиција шутира откосо од десеттина метри, но блокира домашната одбрана

  • ПОЧЕТОК НА ВТОРОТО ПОЛУВРЕМЕ НА НАТПРЕВАРИТЕ ОД 17. КОЛО ВО ПМФЛ…
  • Крај на првото полувреме….

РАБОТНИЧКИ – СИЛЕКС (1-0)

45’ – Мешаница во шеснаесетникот на Силекс, домашните ја погодија гредата

РАБОТНИЧКИ – СИЛЕКС (1-0)

42’ – Додев нафрли од слободен удар, а Грозданоски не успеа да ја зафати во шеснаесетникот

ШКЕНДИЈА – ШКУПИ (3-0)

3-0 – 41′ – ГОООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. По еден оправдано досуден пенал, Бесарт Ибраими го постигнува вториот гол на мечот.

АК. ПАНДЕВ – ВАРДАР (0-1)

38′ – Одлична можност за домашните. Стоилов испрати прецизен центаршут, а Рајковиќ осамен на 7-8 метри пред голот на Вардар шутира непрецизно

ШКЕНДИЈА – ШКУПИ (2-0)

2-0 – 28′ – ГОООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. Одлична акција на домаќините, Жуниор втрча од позадина, избегна офсајд, го мина и голманот на Шкупи и ја смести топката во празната мрежа

АК. ПАНДЕВ – ВАРДАР (0-1)

28′ – Стоилов од одлична позиција од слободен удар од 18 метри се обидува, но млак удар кон голот на Гачевски

ШКЕНДИЈА – ШКУПИ (1-0)

24′ – 100% шанса за Шкендија, Бесарт Ибраими го проигра Агим Ибраими во празно, но голманот на Шкупи успеа да го одбрани ударот на домашниот ас.

ШКЕНДИЈА – ШКУПИ (1-0)

16′ – Опасна акција на Шкупи, еден од гостинските напаѓачи падна во шеснаесетникот, но судијата процени дека тоа сепак е недоволно за пенал

РАБОТНИЧКИ – СИЛЕКС (1-0)

1-0 – 15′ – ГОООООЛ ЗА РАБОТНИЧКИ. Тошевски од левата страна го проигра Иван Марковиќ, кој шутира од прва од 16 метри и погоди во долниот лев агол од голот на Божиновски

АК. ПАНДЕВ – ВАРДАР (0-1)

0-1 – 11′ – ГОООООЛ ЗА ВАРДАР. Одлично нафрлување на Тошевски од десната страна, а на вториот дирек Аврамовски од само неколку метри со глава сместува во мрежата на домашните

БОРЕЦ – РЕНОВА (1-0)

1-0 – 5′ – ГОООООЛ ЗА БОРЕЦ. Катастрофална грешка на одбраната на Ренова, Никола Прелчец пресекува топка на 20 метри пред противничкиот гол и откако го минува и голманот лесно погодува за водство

ШКЕНДИЈА – ШКУПИ (1-0)

1-0 – 2′ – ГОООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. Бесарт Ибраими доби употреблива топка во шеснаесетникот и во манир на голем стрелец го матираше голманот на Шкупи

ПОЧЕТОК НА НАТПРЕВАРИТЕ ОД 17. КОЛО ВО ПМФЛ…

  • Познати се составите за дерби пресметката меѓу Академија Пандев и Вардар во Струмица…

  • Познати составите и за дуелот на „Тодор Проески“ меѓу Работнички и Силекс…

======================================================================================

Во 17. коло од ПМФЛ, Вардар би можел да дојде до есенската „круна“ доколку остане непоразен на гостувањето против Академија Пандев во Струмица. На Шкендија и на Работнички неизбежно им се неопходни побед против Шкупи односно Силекс…

Сите најнови случувања, шанси и голови од денешните средби ќе можете да ги следите во живо на ЕКИПА.МК.

Се вчитува...