ПРВА ЛИГА ВО ЖИВО: Вардар и по две години и натаму без победа над Шкендија, „лавовите“ го освоија Чаир… (ФОТО)

ПМФЛ – РЕЗУЛТАТИ ВО ЖИВО – 18. КОЛО….

Скопје: ВАРДАР – ШКЕНДИЈА (2-2)

Мицевски 24′(п), Адем 54′ – Имери 35′, 65′

Тетово: РЕНОВА – РАБОТНИЧКИ (4-3)

Гафури 25′(п), Адеми 60′, Миовски 62′, Селмани 77′ – Марковиќ 23′, Петковски 37′, 48′

Скопје: ШКУПИ – МАКЕДОНИЈА ЃП (2-3)

Јусуфи 49′ – Пауло Карваљо 3′, 40′, 62′

Струга: СТРУГА ТЛ – БОРЕЦ (1-1)

Тафе 60′ – Коцев 46′

ВЧЕРА

СИЛЕКС – АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ 3-1

======================================================================================

  • КРАЈ НА НАТПРЕВАРИТЕ ОД ПОСЛЕДНОТО ЕСЕНСКО КОЛО…. Вардар и по две години не успеа да дојде до триумф против Шкендија, но со 8 бода предност ќе презими во однос на Шкендија!

РЕНОВА – РАБОТНИЧКИ (4-3)

4-3 – 77′ – ГООООЛ ЗА РЕНОВА. Неверојатен пресврт во Тетово. Кадриу нафрли во петерецот, Селмани одлично реагираше во петерецот и ја погоди мрежата на Работнички

ВАРДАР – ШКЕНДИЈА (2-2)

2-2 – 80′ – 100% шанса за Шкендија. Мици нафрли од лево, на вториот дирек Радески со глава од неколку метри но топката завршува само сантиметри покрај голот на Гачевски

ВАРДАР – ШКЕНДИЈА (2-2)

2-2 – 65′ – ГООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. Убава акција на Алими и Бесарт Ибраими кој испраќа топка пред голот на Вардар, каде Имери мајсторски сместува зад грбот на Гачевски

РЕНОВА – РАБОТНИЧКИ (3-3)

3-3 – 62’ – ГОООООЛ за Ренова. Бојан Миовски со удар со глава носи израмнување

СТРУГА ТЛ – БОРЕЦ (1-1)

1-1 – 60′ – ГОООООЛ ЗА СТРУГА ТЛ. Централниот дефанзивец Арбен Тафе носи израмнување во Струга

ШКУПИ – МАКЕДОНИЈА ЃП (1-3)

1-3 – 62′ – ГОООООЛ ЗА МАКЕДОНИЈА ЃП. Топката доаѓа до Пауло Карваљо кој откосо од левата страна постигнува прекрасен гол за хет-трик

ВАРДАР – ШКЕНДИЈА (2-1)

2-1 – 54′ – ГОООООЛ ЗА ВАРДАР. Одличен контранапад на домашните, грешка на Незири, Али Адем избива сам пред голот на Шкендија и мајсторски стрела за 2-1

РЕНОВА – РАБОТНИЧКИ (1-3)

1-3 – 48′ – ГОООООЛ ЗА РАБОТНИЧКИ. Грешка на одбраната на Ренова, топката од Зука се одби до Петар Петковски кој ја погоди мрежата на Велии

СТРУГА ТЛ – БОРЕЦ (0-1)

0-1 – 46′ – ГООООЛ ЗА БОРЕЦ. Роберт Коцев ги носи велешани до предност во Велес

ШКУПИ – МАКЕДОНИЈА ЃП (1-2)

1-2 – 49′ – ГООООЛ ЗА ШКУПИ. Фатјон Јусуф испраќа лоб удар од 30 метри и успева да го изненади истрчаниот Јовановски

Почеток на второто полувреме на натпреварите од последното есенско коло…

  • КРАЈ НА ПРВОТО ПОЛУВРЕМЕ….

ШКУПИ – МАКЕДОНИЈА ЃП (0-2)

0-2 – 30′ – ГООООЛ ЗА МАКЕДОНИЈА ЃП. Навидум центаршут на Карваљо од левата страна, но топката го изненадува Алексовски кој неспретно реагира отседнувајќи од дирекот зад гол-линијата

РЕНОВА – РАБОТНИЧКИ (1-2)

1-2 – 37′ – ГООООЛ ЗА РАБОТНИЧКИ. Петар Петковски доби одлична топка, излезе сам пред голманот Хадис Велии, рутинирано го надмудри и донесе ново водство за Работнички

ВАРДАР – ШКЕНДИЈА (1-1)

1-1 – 35′ – ГООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. Одлична асистенција на Алими кој по левата страна го проигрува Имери чиј удар од 15 метри завршува во горниот агол од голот на немоќниот Гачевски

РЕНОВА – РАБОТНИЧКИ (1-1)

1-1 – 25′ – ГОООООЛ ЗА РЕНОВА. Пенал за Ренова. Шаркоски играше со рака во шеснаесетникот по центаршутот од левата страна. Арџент Гафури реализира од пенал

ВАРДАР – ШКЕНДИЈА (1-0)

1-0 – 24′ – ГООООЛ ЗА ВАРДАР. Мурати направи прекршок на работ од шеснаесетникот. Дарко Мицевски прецизен од 11 метри за водство на Вардар

РЕНОВА – РАБОТНИЧКИ (0-1)

0-1 – 23′ – ГОООООЛ ЗА РАБОТНИЧКИ. Иван Марковиќ прифати топка на пеналтикот, шутираше и со помош на гредата го совлада противничкиот голман

ВАРДАР – ШКЕНДИЈА (0-0)

23′ – Брз контранапад на вардаровите офанзивци, Аврамовски одлично го проигра Ибиши но гостинската одбрана расчистува во последен момент

РЕНОВА – РАБОТНИЧКИ (0-0)

11’ – Миовски шутира од 16 метри, Шишковски одбрани

ВАРДАР – ШКЕНДИЈА (0-0)

9′ – Шут на Али Адем од далечина, но за малку покрај голот на гостите

ВАРДАР – ШКЕНДИЈА (0-0)

6′ – Првиот обид на мечот. Алими се обиде од 25 метри но над голот на домашните

ШКУПИ – МАКЕДОНИЈА ЃП (0-1)

0-1 – 3′ – ГОООООЛ ЗА МАКЕДОНИЈА ЃП. Грешка во одбраната на Шкупи и Пауло Карваљо од десеттина метри краде топка и прецизно по земја стрела за 0-1

ПОЧЕТОК НА НАТПРЕВАРИТЕ ОД ПОСЛЕДНОТО, 18. КОЛО ВО ПМФЛ…

  • Ова е 60-та пресметка меѓу двата тима… Поуспешен е Вардар со 23 победи, Шкендија има 22 победа а 14 натпревари завршиле без победник. Гол-разликата е во корист на „вардарци“ (75-65). На домашен терен во Скопје, Вардар има 14 победи од вкупно 29 одиграни натпревари. Шест победи во Скопје има Шкендија, а пет дуели завршиле без победник.
  • Вардар нема победа против Шкендија повеќе од две години. Последен пат славеше на 14. октомври 2017 година со 4-2 на домашен терен под водство на Чедомир Јаневски

  • ПОЗНАТИ СОСТАВИТЕ ЗА ДЕРБИТО МЕЃУ ВАРДАР И ШКЕНДИЈА…. Вардар во одбраната ќе биде без Евгениј Новак и репрезентативецот Тошевски, додека Шкендија игра во најсилниот свој состав

======================================================================================

Последното есенско коло од ПМФЛ ќе го одбележи дерби пресметката меѓу Вардар и Шкендија во Скопје. Во останатите пресметки Работнички атакува на позитивен резултат против Ренова, а Струга ТЛ посакува продолжување на позитивната низа, сега против Борец.

Сите најнови случувања, шанси и голови од денешните средби ќе можете да ги следите во живо на ЕКИПА.МК.

Се вчитува...