Тошевски 37′, Велкоски 60′ – Прелчец 62′(п)

======================================================================================

• КРАЈ НА НАТПРЕВАРИТЕ ОД 16. КОЛО ВО ПМФЛ…

РЕНОВА – МАКЕДОНИЈА ЃП (1-1)

1-1 – 90’+4 – ГООООЛ ЗА МАКЕДОНИЈА ЃП. Евро-гол на Блажевски откосо од 20 метри за конечни 1-1!

ШКУПИ – АК. ПАНДЕВ (3-1)

3-1 – 90’+3 – ГООООЛ ЗА ШКУПИ. Фатјон Јусуфи се запишува во листата на стрелците… за конечни 3-1!

СИЛЕКС – ВАРДАР (2-2)

2-2 – 86′ – ГОООООЛ ЗА СИЛЕКС. По акцијата по десната страна и киксот на вардаровата одбрана, Кристијан Костовски од непосредна близина израмнува

ШКУПИ – АК. ПАНДЕВ (2-1)

2-1 – 78′ – ГОООООЛ ЗА ШКУПИ. Прекрасен гол на Дембо Дарбое кој со шут од 11 метри носи пресврт-водство за чаирчани

СИЛЕКС – ВАРДАР (1-2)

1-2 – 72′ – ГОООООЛ ЗА ВАРДАР. Катастрофална реакција на одбраната на Силекс, а Цветаноски во мешаницата од десеттина метри шутира за водство на црвено-црните

СТРУГА ТЛ – ШКЕНДИЈА (2-1)

2-1 – 65′ – ГООООЛ ЗА СТРУГА ТЛ. Брз контранапад на домашните, Нијас Лена сам пред голот на Шкендија прецизно шутира од 15 метри под гредата од голот на гостите

ШКУПИ – АК. ПАНДЕВ (1-1)

1-1 – 67′ – ГООООЛ ЗА ШКУПИ. Сержињо израмнува на дуелот во Чаир

РАБОТНИЧКИ – БОРЕЦ (2-1)

2-1 – 62′ – ГООООЛ ЗА БОРЕЦ. Никола Прелчец прецизно стрела од белата точка за намалување на предноста на домашните

РАБОТНИЧКИ – БОРЕЦ (2-0)

2-0 – 60′ – ГООООЛ ЗА РАБОТНИЧКИ. И Виктор Велкоски погодува за Работнички за водство и од 2-0

РЕНОВА – МАКЕДОНИЈА ЃП (1-0)

1-0 – 55′ – ГООООЛ ЗА РЕНОВА. По корнерот од левата страна, Кадриу највисок во скокот со глава носи водство за „гипсарите“

СТРУГА ТЛ – ШКЕНДИЈА (1-1)

1-1 – 54′ – ГООООЛ ЗА СТРУГА ТЛ. Евро-гол на Валентин Кочоски кој директно од слободен удар од 20 метри откосо погодува во мрежата на гостите

СИЛЕКС – ВАРДАР (1-1)

54′ – 100% шанса за Силекс, Грозданоски во извонредна позиција на само неколку метри пред голот на Вардар, но Гачевски брани

1-1 – 49′ – ГООООЛ ЗА ВАРДАР. Прекрасен гол на репрезентативецот Кристијан Тошевски кој со шут од околу 25 метри сместува во десниот долен агол од голот на Силекс

• Почеток на второто полувреме на натпреварите од 16. коло во ПМФЛ…
  • КРАЈ НА ПРВОТО ПОЛУВРЕМЕ…

РАБОТНИЧКИ – БОРЕЦ (1-0)

1-0 – 37′ – ГООООЛ ЗА РАБОТНИЧКИ. Силјановски нафрли од десната страна, Давид Тошевски со удар со глава носи водство за „романтичарите“.

СТРУГА ТЛ – ШКЕНДИЈА (0-1)

0-1 – 36′ – ГООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. Одличен центаршут на Мурати од десната страна, а Жуниор со мајсторски гол со скок со глава носи водство за тетовци

СИЛЕКС – ВАРДАР (1-0)

36′ – Аврамовски одлично го проигра Цветаноски кој шутира од 12 метри од одлична позиција, но Божиновски извонредно брани исфрлајќи во корнер

РАБОТНИЧКИ – БОРЕЦ (0-0)

30′ – Иван Марковиќ шутира од 16 метри, Мустафа уште еднаш на висина на задачата

32′ – Иван Ивановски шутира откосо од десната страна, Гачевски одбрани

28′ – Немања Илиќ се одлучи на шут од 30 метри, а Бурхан Мустафа уште еднаш одлично одбрани

25′ – Голема шанса за Работнички. Фазлиу шутираше, Мустафа одбрани, а Тошевски не реализира од непосредна близина, голманот на Борец уште еднаш го спаси својот гол

20′ – Јевтоски шутира од 20 метри, Мустафи ја боксуваше топката

РЕНОВА – МАКЕДОНИЈА ЃП (0-0)

17′ – Прва шанса на мечот. Кадриу од работ на шеснаесетникот шутира кон голот на гостите, но Јовановски брани исфрлајќи во корнер

ШКУПИ – АК. ПАНДЕВ (0-1)

16′ – Одлична шанса за Шкупи. Бајрами шутира од шест метри, но го промаши целиот гол

1-0 – 12′ – ГООООЛ ЗА СИЛЕКС. Филип Гачевски катастрофално реагираше по еден шут од далечина, топката се одби до Дарко Грозданоски кој умешно реализираше од непосредна близина.

10′ – Нова одлична шанса за Академија Пандев. Атанасковски нафрла, Рајковиќ повторно во одлична шанса но брани домашниот голман

6′ – Јаго Гомез со удар од 16 метри ја погоди гредата од голот на Борец

0-1 – 7′ – ГООООЛ ЗА АК. ПАНДЕВ. Одличен центаршут од десната страна, Рајковиќ со глава прекрасно за водство на гостите

СИЛЕКС – ВАРДАР (0-0)

7′ – Прва посериозна шанса за Силекс. Жеравица шутира од околу 12 метри, но за малку непрецизно

1′ – Иван Марковиќ во шанса уште во првата минута, но не беше прецизен

Почеток на натпреварите од 16. коло во ПМФЛ…

• ПОЗНАТИ СОСТАВИТЕ ЗА НАТПРЕВАРОТ МЕЃУ СИЛЕКС И ВАРДАР ВО КРАТОВО…

Во 15. коло од ПМФЛ, Вардар пред своите навивачи го пречекува Шкупи во желбата за враќање на победите по претходниот пораз на гостувањето против Струга ТЛ. Шкендија ќе биде домаќин на Ренова, а Академија Пандев атакува на три бода против стружани.

Сите најнови случувања, шанси и голови од денешните средби ќе можете да ги следите во живо на ЕКИПА.МК.