РК Еурофарм Пелистер го поддржа пелистерскиот маратон во планинско трчање

Два спортски бренда од Битола се соединија во промоција на меѓусебните манифестации. Неколку ракометари на Еурофарм Пелистер денес присуствуваа на официјалната промоција и снимањето на видео спот за првиот маратон во планинско трчање (Pelister Unique Trail Marathon).

Чаневски, Мараш, Костески, Мандалиниќ, Периќ, Иван Димитровски и Граџан се дружеа со организаторите на натпреварувањето, директорот на трката Ненад Лазиќ, поранешниот ракометар Златко Димитровски и останатите членови на клубот ПУТМ. Тие учествуваат во снимање на видео спот во кој ги повикаа сите професионалци и рекреативци да земат учество на маратонот кој е предвиден на 21 и 22 август.

Во импровизиран ракометен натпревар на падините на скијачката патека на Ниже Поле, ракометарите се покажаа како вистински професионалци и пред фото-објективот и пред камерите. Тие ветија дека ќе го промовираат настанот и во следните месеци, а маратонците наскоро ќе ги бодрат и на трибините во спортската сала „Боро Чурлевски“.

Се вчитува...