РК Пролет ќе биде носител во првото квалификациско коло во Лигата на Европа

Македонскиот претставник во Лигата на Европа, РК Пролет ќе биде носител во првото квалификациско коло од ова натпреварување. Пролет е на 23 позиција на ранкингот што значи дека ќе биде носител и во второто коло доколку ја помине првата пречка.

Првите мечеви ќе се играат на 29/30 август, додека реваншите се закажани за недела подоцна. Покрај Пролет дел од Лигата на Европа ќе биде и вицешампионот на Македонија, Еурофарм Пелистер кој обезбеди учество во групната фаза. Претходно од РК Металург објавија дека годинава се повлекуваат од европските натпреварувања.

Се вчитува...