Рома и со пораз оди понатаму, Зенит елиминиран во последната минута

Италијанскиот прволигаш Рома се пласира во осминафиналето од Лигата на Европа, иако загуби на „Олимпико“ од Вилјареал со 0-1. Сепак, на првиот меч во Шпанија, „волчицата“ славеше со убедливи 0-4. Рафаел Боре во 16.минута беше стрелец на единствениот погодок на вечерашниот дуел.

Rafael Borre Goal HD – AS Roma 0-1 Villarreal… by RussellLerman

Ајакс ја совлада Легија Варшава со 1-0, со голот на Ник Виргевер и исто така го трасираше патот во следната рунда.

Nick Viergever Goal HD – Ajax 1 – 0 Legia… by footballderby

Зенит е елиминиран, откако прими погодок во 90.минута од Андерлехт. Белгискиот тим дојде со позитива од два гола (2-0) од првиот меч, а Зенит имаше водство од 3-0 во Санкт Перебург, со двата гола на Џулијано и погодокот на Ѕјуба. Но, Ајсак Телин во 90.минута постигна гол вреден пласман во следната фаза за Андерлехт.

All Goals & Highlights HD – Zenit Petersburg 3… by BundesVideo

АПОЕЛ со 2-0 го совлада Атлетик Билбао, по што кипарскиот тим обезбеди пласман понатаму. Бешикташ и вторпат го победи Хапоел Бер Шева и исто така е патник во следното коло од ова европско натпреварување.

Резултати Лига Европа: Ајакс – Легија 1-0, АПОЕЛ – Атлетик Билбао 2-0, Рома – Вилјареал 0-1, Бешикташ – Хапоел Бер Шева 2-1, Зенит – Андерлехт 3-1.